Většina lidí během svého života zažije bolesti zad. Lze tomu předejít vyvarováním se dlouhodobému jednostrannému zatěžování páteře, jako je například sezení bez pravidelného odpočinku a kompenzačního cvičení.
Příčiny bolesti zad
Bolesti zad nejsou typickou dědičnou chorobou, i když určité genetické predispozice existují. Naše geny mohou ovlivnit změny na páteři, které mohou vést k bolestem. Dalšími faktory jsou osteoporóza, zánětlivá onemocnění, skolióza, následky úrazů a další.
Rizikové faktory:
- Věk: Riziko se zvyšuje od 30–40 let.
- Nedostatek pohybu: Oslabuje zádové svaly.
- Nadváha: Zatěžuje záda.
- Některé nemoci: Záněty kloubů, rakovina kostí.
- Nevhodné pohyby: Například zvedání břemen ohnutými zády místo přes kolena.
- Psychické vlivy: Skloň k depresím a strach.
- Kouření: Zhoršuje průtok krve v páteři a výživu meziobratlových plotének.
- Dlouhodobý nedostatek tekutin: Ztenčuje meziobratlové ploténky.
Akutní bolest
Akutní bolest, která se objeví náhle, se lépe léčí. Často stačí několik dní klidu, léky proti bolesti a rehabilitace. Tato bolest trvá několik dnů až týdnů.
Krční páteř
Krční páteř je nejpohyblivější částí páteře a často bývá zdrojem bolestí kvůli nesprávnému držení hlavy. Bolest může vystřelovat do hlavy, ramen nebo hrudníku, a je provázena bolestmi hlavy, skloněním hlavy k jedné straně, závratěmi a nevolností. Příčinou může být nevhodný pohyb nebo nevhodný polštář.
Bederní páteř
Bolesti v bederní páteři často způsobuje přetížení svalů a vazů při těžké manuální práci, nachlazení, artróza kyčelního kloubu, postižení kostrče nebo vadné držení těla. Mohou souviset s poruchou ledvin, gynekologickými problémy nebo menstruací.
Houser a ischias
Nejčastějším důvodem bolesti zad je lumbago, známé jako houser, způsobené náhlým zvýšením svalového napětí v bederní oblasti. Ischias je zase provázen prudkou bolestí v bederní a křížové oblasti, vystřelující po zadní straně nohy, způsobený útlakem sedacího nervu.
Chronická bolest
Chronická bolest zad trvá déle než 3 měsíce. Je důležité odhalit její příčinu a vyloučit závažnější onemocnění, jako je zánět, zlomenina obratle nebo nádor. Může být provázena brněním rukou nebo nohou a zhoršením citlivosti a hybnosti končetin.
Prevence bolestí zad
Je důležité se vyhýbat přetěžování páteře, například zvedáním těžkých předmětů nebo dlouhodobému sezení bez odpočinku a cvičení. Při zvedání těžkých předmětů je správné je zvedat přes kolena s rovnými zády a ne prudkým pohybem.
Pokud máte sedavé zaměstnání, nezapomeňte se čas od času krátce protáhnout. Dostatečné pohybová aktivita je důležitým krokem nejen k prevenci bolestí zad. Proto pohyb neopomíjejte. Už pár minut cvičení denně vám umí výrazně ulevit od bolesti a prospět vašemu celkovému zdraví.
Bolest zad by měla být signálem, že je třeba se o své tělo lépe starat. Při výraznější a neustupující bolesti zad je vhodné včas navštívit lékaře. Pro větší pohodlí je možné se k lékaři objednat i online.
Co dělat, když je bolest nesnesitelná
Než se dostanete k lékaři, najděte úlevovou polohu, ve které je bolest nejmenší. Pomáhá suché teplo na bolestivé místo a léky proti bolesti. Nepřemáhejte bolest a nesnažte se ji rozcvičit, bolest by se tím zhoršila. Úlevové polohy naleznete na internetu.
Bolest zad může být varovným signálem. Noční bolesti mohou naznačovat zánět, bolesti spojené s břichem mohou souviset se zánětem v břišní dutině a bolesti spojené s horečkou mohou být příznakem zánětlivého onemocnění. Bolest zad spojená s poruchou citlivosti nebo vyprazdňování může indikovat vážné poškození nervů.