Po dlouhých zimních měsících konečně přichází tolik očekávané jaro. Příroda se probouzí, dny se prodlužují a sluneční paprsky lákají ven. Možná i Vy už plánujete první výlety, posezení na terase nebo procházky v parku. A právě teď je ideální chvíle připomenout si, že slunce, ač blahodárné, může být i nebezpečné – pokud se mu vystavujeme bez patřičné ochrany.
Slunce – přítel i nepřítel
Slunce je zdrojem světla, tepla a života. Jeho paprsky stimulují tvorbu vitamínu D, zlepšují náladu a posilují imunitu. Ale každá mince má dvě strany. Přílišné vystavení UV záření může mít závažné zdravotní dopady, od spálenin přes předčasné stárnutí pokožky až po zvýšené riziko rakoviny kůže.
Je důležité si uvědomit, že jarní slunce klame tělem – ač se může zdát slabší než v létě, UV index bývá už v dubnu nebo květnu poměrně vysoký. Navíc se snadno spálíte, protože pokožka není po zimě na slunce zvyklá.
Co je to UV záření a proč nás ohrožuje?
UV záření (ultrafialové) je součástí slunečního světla, které na Zemi dopadá ve třech typech: UVA, UVB a UVC. Naštěstí UVC záření pohlcuje atmosféra, ale UVA a UVB nás ovlivňují denně.
-
UVA paprsky pronikají hluboko do kůže a způsobují stárnutí pleti, vznik pigmentových skvrn a vrásek.
-
UVB paprsky jsou zodpovědné za spálení kůže a mohou poškozovat DNA buněk, což je spojeno s rizikem vzniku rakoviny kůže.
Ochrana před sluncem: Co opravdu funguje
Kvalitní opalovací krém
Základem účinné ochrany je používání opalovacího krému s dostatečným ochranným faktorem. Doporučujeme vybírat produkty s SPF 30 a více. Krém naneste alespoň 30 minut před odchodem na slunce a pravidelně aplikaci opakujte – ideálně každé 2 až 3 hodiny, nebo vždy po koupání či silném pocení. Nezapomínejte na často opomíjená místa, jako jsou uši, zátylek, nárty nebo rty.
Oblečení a doplňky
Ochranu proti slunci může poskytnout i správně zvolené oblečení. Lehké, vzdušné a ideálně světlé kousky z přírodních materiálů jako je bavlna nebo len pomáhají chránit pokožku a zároveň umožňují tělu dýchat. Klobouk nebo kšiltovka ochrání hlavu a obličej, sluneční brýle s UV filtrem pak oči a citlivou pokožku kolem nich.
Vyhýbejte se slunci v poledne
Mezi 11. a 15. hodinou je sluneční záření nejintenzivnější a tím pádem i nejškodlivější. Pokud nemusíte, nechoďte ven právě v tomto období. Využijte čas k odpočinku ve stínu, na kryté terase nebo v interiéru.
Nezapomínejte na hydrataci
Slunce a teplo tělo dehydratují, což se rychle projeví i na stavu pokožky. Proto je důležité pít dostatek čisté vody v průběhu celého dne. Po pobytu na slunci pak doporučujeme použít hydratační krém nebo mléko – ideálně s obsahem aloe vera, které pokožku zklidní a podpoří její regeneraci.
Chraňte i ty nejmenší
Dětská pokožka je mimořádně citlivá na UV záření. U malých dětí byste se měli vyhnout přímému slunci co nejvíce. Pokud je pobyt venku nevyhnutelný, vždy používejte dětské opalovací krémy s vysokým SPF a děti oblékejte do ochranného oblečení včetně kloboučku a brýlí.
Tip: Sledujte UV index
Před každým výletem se podívejte na aktuální UV index ve vaší lokalitě. Při hodnotách nad 5 už je zvýšené riziko poškození pokožky. V takovém případě je ochrana nezbytná i při krátkém pobytu venku.
A co vitamín D?
Možná Vás napadne otázka – když se budu chránit, nebude mi chybět vitamín D? Odpověď zní: ne, pokud to děláte rozumně. Pro tvorbu vitamínu D stačí vystavit obličej a ruce slunci na 10–15 minut denně – ideálně dopoledne nebo v pozdním odpoledni.
Připravit se na jaro neznamená jen uklidit zahradu nebo oprášit kolo. Znamená to i připravit své tělo a pokožku na nové podmínky. Ochrana před sluncem by neměla být výsadou letní dovolené – je to každodenní nutnost, která chrání Vaše zdraví a krásu.
Nečekejte na první spáleninu – jednejte dřív, než vás jarní slunce zaskočí. Vaše pokožka vám za to poděkuje.