Strategie prevence onemocnění Covid-19

Při prevenci infekčních nemocí rozlišujeme mezi specifickými a nespecifickými metodami. Nespecifická prevence, pokud je správně aplikována, může zabránit šíření nejen koronaviru, ale i mnoha dalších patogenů. Je tak vhodné je dodržovat nejen pokud chceme předejít onemocnění Covid-19, ale také například během chřipkové sezóny. Specifická prevence pak znamená především příslušné očkování. V tomto článku vám přinášíme zásady správné prevence infekčních onemocnění.

Nespecifická prevence COVID-19

Klíčovými principy nespecifické prevence, které jsou efektivní proti šíření kapénkových a kontaktních infekcí, je takzvané pravidlo 3R. Co to znamená? Respirátory, rozestupy a ruce.

Respirátory (FFP2)

U respiračních infekcí je prokázáno, že nošení ochrany nosu a úst může výrazně snížit riziko přenosu. Pro maximální ochranu se doporučuje kombinovat respirátory s ochrannými štíty, zvláště v zdravotnickém prostředí a v situacích, kde dochází k dlouhodobému kontaktu s lidmi. Správné nošení respirátorů je klíčové pro minimalizaci rizika šíření viru. Respirátory by měly správně zakrývat nos a ústa.

Je potřeba nezapomínat také na to, že respirátory a roušky je nutné pravidelně měnit. Nejenže respirátor, který nosíte už týden ztrácí na účinnosti, ale množí se na něm bakterie, plísně a další mikroorganismy, které vašemu organismu rozhodně neprospějí.

Rozestupy

Přestože vládním opatřením proti koronaviru už dávno odzvonilo, na některá pravidla je dobré pamatovat. Dodržování bezpečné vzdálenosti je důležité pro snížení rizika kapénkové infekce, ať už té koronavirové nebo jiné. Během chřipkové sezóny, nebo pokud je ve vašem městě zvýšený počet případů nákazy koronavirem, byste se měli vyhnout místům s vysokou koncentrací lidí a udržujte si od nich dostatečný odstup. Omezit byste měli také fyzický kontakt s lidmi, kteří vykazují příznaky akutního respiračního onemocnění.

Ruce

Koronavirus se může dostat do těla přes sliznice očí, nosu nebo úst, proto je důležité se těchto částí těla nedotýkat neumytýma rukama. Pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund a použití dezinfekce na bázi alkoholu, když není k dispozici voda a mýdlo, jsou zásadní. To neplatí zdaleka jenom pro koronavirus a kapénkové infekce, ale také pro celou řadu dalších, ať už virových či bakteriálních onemocnění.

Další způsoby obrany proti infekci

Pro celkové zdraví je důležité také zachování silného imunitního systému. Klíčem k tomu je zdravý životní styl doplněný dostatkem vitamínů. Když se objeví příznaky nemoci, je nezbytné zachovat odpovědný přístup. Správné chování při kašli a důsledná hygiena rukou jsou zásadní pro ochranu vašeho zdraví a zdraví vašeho okolí. Důležité je také pravidelné větrání, obzvlášť tam, kde se lidé scházejí ve větším počtu. Je to jednoduché, ale moc účinné – čerstvý vzduch dokáže zázraky pro naše zdraví a snižuje riziko šíření nemocí. 

Specifická prevence, tedy očkování

Očkování napodobuje přirozenou infekci a stimuluje v těle tvorbu protilátek. Vakcín proti COVID-19, schválených Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), existuje hned několik. Nemusíte se obávat, že byste se z vakcín nakazili. Tyto vakcíny totiž neobsahují živý virus a tak onemocnění COVID-19 způsobit zkrátka nemohou.

.
.
.

 

Na závěr je třeba si uvědomit, že boj proti šíření koronaviru SARS-CoV-2 vyžaduje soustředěnou a kolektivní snahu. Zatímco specifická prevence jako očkování hraje klíčovou roli, nesmíme opomíjet ani důležitost nespecifických preventivních opatření. Pamatujme na to, že každý z nás má v tomto boji svou roli a naše individuální rozhodnutí a chování mají vliv na zdraví celé společnosti.

 

Zdroj: www.nzip.cz